7.19.12 Knoxville Raceway Results - Dirt Racing Report

7.19.12 Knoxville Raceway Results

KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA
July 19, 2012

Modifieds RESULTS

Heat 1, No Time: 1. Jeremy Mills, Garner IA; 2. Johnny Saathoff, Beatrice NE; 3. Josh Gilman, Earlham IA; 4. Cayden Carter, Oskaloosa IA; 5. Dan Mueller, Griswold IA; 6. Tyler Cale, Donnellson IA; 7. Tony Wedelstadt, Fremont WI; 8. Kyle Brown, Kellogg IA;
Heat 2, No Time: 1. Kyle Strickler, Mooresville NC; 2. Eric Dailey, Armstrong IA; 3. Jeff Stephens, Denison IA; 4. Bill Davis Jr., Des Moines IA; 5. Greg Cox, Altoona IA; 6. Bud Lerette; 7. Jeff Stephens, Denison IA; 8. Josh Ruby; 9. Toby VandeKamp, Knoxville IA;
Heat 3, No Time: 1. Tim Murty, Tama IA; 2. Jon Snyder, Ames IA; 3. Richie Gustin, Gilman IA; 4. Joel Bushore, Boone IA; 5. Scott Dickey, Packwood IA; 6. Scott Olson, Blairsburg IA; 7. Pat Graham, Ames IA; 8. Clint Wendel; 9. Jacob Murray, Hartford IA;
Heat 4, No Time: 1. Randy Havlik, Madrid IA; 2. Levi Nielson, Mason City IA; 3. Jake Durbin, Perry IA; 4. Tom Charles, Bonner Springs KS; 5. Matt Waugh, Des Moines IA; 6. Jeff Waterman, Quincy IL; 7. Hunter Marriott, Brookfield MO; 8. Rich Smith, Davenport IA; 9. Michael Reichart, Des Moines IA;
Heat 5, No Time: 1. Josh Foster, Fort Madison IA; 2. Todd Shute, Des Moines IA; 3. PJ Conger, St. Joseph MO; 4. Tyler VandeKamp, Knoxville IA; 5. Matthew Kiner, Aurora NE; 6. Derek Hamm, Donnellson IA; 7. Curt Badker, Clear Lake IA; 8. Jordan Grabouski, Fairbury NE; 9. Mike Long, Keokuk IA;
Heat 6, No Time: 1. Jeremy Frenier, Fort Morgan CO; 2. Luke Wanninger, Jefferson IA; 3. Jerry Wilinski, Seymour WI; 4. Mark Elliott, Webster City IA; 5. Troy Cordes; 6. Dakota Hayden, Wilton IA; 7. Stacey Mills, Webb IA; 8. Kyle Krampe, Baxter IA; 9. Russ Gladson, Des Moines IA;
Heat 7, No Time: 1. Mitch McGrath, Waukesha WI; 2. Ricky Stephan, South Sioux City NE; 3. Mike Van Genderen, Newton IA; 4. Brayton Carter, Oskaloosa IA; 5. Tyler Prochaska, Iowa Falls IA; 6. James Slawson, Milford IA; 7. Mike Albertsen, Audubon IA; 8. Chris Snyder, Elk Run IA; 9. Joe Haresky, Apple Valley CA;
Heat 8, No Time: 1. Chris Abelson, Sioux City IA; 2. Clayton Christensen, Spencer IA; 3. Shane DeMey, Denison IA; 4. Jason Snyder, Dunkerton IA; 5. Brandon Blochlinger, Concordia, KS ; 6. Beau Kaplan; 7. Jeff Conner, Jefferson IA; 8. David Murray, Oberlin KS;
B Feature 1, No Time: 1. Richie Gustin, Gilman IA; 2. Luke Wanninger, Jefferson IA; 3. Mark Elliott, Webster City IA; 4. Bill Davis Jr., Des Moines IA; 5. Troy Cordes; 6. Greg Cox, Altoona IA; 7. Jordan Grabouski, Fairbury NE; 8. Pat Graham, Ames IA; 9. Brandon Blochlinger, Concordia, KS ; 10. Stacey Mills, Webb IA; 11. Beau Kaplan; 12. Joe Haresky, Apple Valley CA; 13. Toby VandeKamp, Knoxville IA;
B Feature 2, No Time: 1. Todd Shute, Des Moines IA; 2. Jake Durbin, Perry IA; 3. Jacob Murray, Hartford IA; 4. Scott Dickey, Packwood IA; 5. Ricky Stephan, South Sioux City NE; 6. Hunter Marriott, Brookfield MO; 7. David Brown, Kellogg IA; 8. Tyler Prochaska, Iowa Falls IA; 9. Jeff Conner, Jefferson IA; 10. Joel Bushore, Boone IA; 11. Clint Wendel; 12. Dan Mueller, Griswold IA; 13. Jerry Wilinski, Seymour WI; 14. Mike Albertsen, Audubon IA; 15. Jordan Grabouski, Fairbury NE;
B Feature 3, No Time: 1. Johnny Saathoff, Beatrice NE; 2. Clayton Christensen, Spencer IA; 3. Tyler Cale, Donnellson IA; 4. Jeff Stephens, Denison IA; 5. Jeff Waterman, Quincy IL; 6. Tyler VandeKamp, Knoxville IA; 7. Matt Waugh, Des Moines IA; 8. Mark Elliott, Webster City IA; 9. Devon Havlik, Iowa Falls IA; 10. Kyle Krampe, Baxter IA; 11. Tony Wedelstadt, Fremont WI; 12. Michael Reichart, Des Moines IA; 13. Scott Olson, Blairsburg IA; 14. Kyle Brown, Kellogg IA; 15. Mike Long, Keokuk IA;
B Feature 4, No Time: 1. Levi Nielson, Mason City IA; 2. Tom Charles, Bonner Springs KS; 3. Kellen Chadwick, West Union IA; 4. Brayton Carter, Oskaloosa IA; 5. James Slawson, Milford IA; 6. Cayden Carter, Oskaloosa IA; 7. Jason Snyder, Dunkerton IA; 8. Rich Smith, Davenport IA; 9. Bud Lerette; 10. Derek Hamm, Donnellson IA; 11. Matthew Kiner, Aurora NE; 12. PJ Conger, St. Joseph MO; 13. Chris Snyder, Elk Run IA; 14. Curt Badker, Clear Lake IA;
A Feature 1, No Time: 1. Kyle Strickler, Mooresville NC; 2. Jeremy Mills, Garner IA; 3. Shane DeMey, Denison IA; 4. Jon Snyder, Ames IA; 5. Mike Van Genderen, Newton IA; 6. Eric Dailey, Armstrong IA; 7. Josh Foster, Fort Madison IA; 8. Todd Shute, Des Moines IA; 9. Richie Gustin, Gilman IA; 10. Jeff Stephens, Denison IA; 11. Jeremy Frenier, Fort Morgan CO; 12. Tim Murty, Tama IA; 13. Mitch McGrath, Waukesha WI; 14. Chris Abelson, Sioux City IA; 15. Clayton Christensen, Spencer IA; 16. Jake Durbin, Perry IA; 17. Tyler Cale, Donnellson IA; 18. Jacob Murray, Hartford IA; 19. Levi Nielson, Mason City IA; 20. Luke Wanninger, Jefferson IA; 21. Mark Elliott, Webster City IA; 22. Tom Charles, Bonner Springs KS; 23. Bill Davis Jr., Des Moines IA; 24. Josh Gilman, Earlham IA; 25. Johnny Saathoff, Beatrice NE; 26. Randy Havlik, Madrid IA;
Sport Mods RESULTS

Heat 1, No Time: 1. Austin Schrage, Cresco IA; 2. Jason Malicoat, Jefferson IA; 3. Tyler Luellen, Minburn IA; 4. Joe McBirnie; 5. Tyler Gross, Bondurant IA; 6. Jeremy Grantham; 7. Tom Lathrop, Ottumwa IA; 8. Gary Holthaus, Topeka KS; 9. Tyler Droste, Waterloo IA;
Heat 2, No Time: 1. Chad Clancy, Smithville MO; 2. Carter VanDenBerg, Oskaloosa IA; 3. Brian Miller, Grand Junction IA; 4. Ryan Fullenkamp; 5. Tyler Heckart, Ottumwa IA; 6. Levi Smith, Donnellson IA; 7. Tony Rost, Utica NE; 8. Shawn Albers, Wellsburg IA; 9. Nick Meyer, Whittemore IA;
Heat 3, No Time: 1. Jared Timmerman, Norwalk IA; 2. Austin Kaplan, Des Moines IA; 3. Tyler Frye; 4. Mike Tanner, Kansas City MO; 5. Sam Wieben, Clutier IA; 6. Cole Ferguson, Dexter IA; 7. Coty Albers, Wellsburg IA; 8. Anthony Onstot, Norwalk IA; 9. Casey Greubel, Lacona IA;
Heat 4, No Time: 1. Joel Rust, Grundy Center IA; 2. Matt Lettow, Roland IA; 3. Tim Love, Kelley IA; 4. Tony Johnson; 5. Ben Kates; 6. Michael Wadel, Garden City KS; 7. Brett Lowry, Montezuma IA; 8. Curtis Van Der Wal, Oskaloosa IA;
Heat 5, No Time: 1. Scott Davis, Madrid IA; 2. Cory Rose, Boone IA; 3. Jim Gillenwater, Keokuk IA; 4. Aric Becker, Cedar Rapids IA; 5. Jeremiah Jones; 6. Levi Chipp, Latimer IA; 7. Angela Wolf, Green Bay WI; 8. Jack Myer, Ankeny IA; 9. Jesse Sobbing, Glenwood IA;
Heat 6, No Time: 1. Glenn Gladson Jr., Des Moines IA; 2. Chris Larson, Keokuk IA; 3. Nick Roberts, Des Moines IA; 4. Blake Conant, Carlisle IA; 5. Brian Kosiski, Papillion NE; 6. Randy Krampe, Baxter IA; 7. Brandon Leeman, Roland IA; 8. Eric Elliott, Boone IA;
Heat 7, No Time: 1. Andy Tiernan, Woodward IA; 2. Tad Reutzel, Forest City IA; 3. Racer Hulin, Laurel IA; 4. Jayme Duinink, Pella IA; 5. Nate Whitehurst, Mason City IA; 6. Aaron Hilderman, Topeka KS; 7. Derek Coleman, New London IA; 8. Brad Iverson, Grinnell IA; 9. Brandon Mitchell, Topeka KS;
Heat 8, No Time: 1. Nate Chodur, Lake Mills IA; 2. Kyle Olberding, Seneca KS; 3. Jeff Jones, Clarinda IA; 4. Tyler Heetland; 5. Rick Gladson, Des Moines IA; 6. Gat Leytham, Garwin IA; 7. Kevin Wagner, Omaha NE; 8. Lukas Onstot, Norwalk IA;
B Feature 1, No Time: 1. Jason Malicoat, Jefferson IA; 2. Nate Chodur, Lake Mills IA; 3. Eric Elliott, Boone IA; 4. Brett Lowry, Montezuma IA; 5. Nick Meyer, Whittemore IA; 6. Levi Chipp, Latimer IA; 7. Brian Miller, Grand Junction IA; 8. Tyler Heetland; 9. Jeremiah Jones; 10. Shawn Albers, Wellsburg IA; 11. Nick Meyer, Whittemore IA; 12. Jeremy Grantham; 13. Tom Lathrop, Ottumwa IA; 14. Randy Krampe, Baxter IA;
B Feature 2, No Time: 1. Chris Larson, Keokuk IA; 2. Austin Kaplan, Des Moines IA; 3. Jim Gillenwater, Keokuk IA; 4. Nick Roberts, Des Moines IA; 5. Tyler Gross, Bondurant IA; 6. Brandon Leeman, Roland IA; 7. Jason Hall, Grinnell IA; 8. Brian Kosiski, Papillion NE; 9. Levi Smith, Donnellson IA; 10. Aaron Hilderman, Topeka KS; 11. Anthony Onstot, Norwalk IA; 12. Casey Greubel, Lacona IA; 13. Coty Albers, Wellsburg IA; 14. Tony Johnson;
B Feature 3, No Time: 1. Jesse Sobbing, Glenwood IA; 2. Tyler Frye; 3. Tyler Luellen, Minburn IA; 4. Kyle Olberding, Seneca KS; 5. Joe McBirnie; 6. Gat Leytham, Garwin IA; 7. Brett Lowry, Montezuma IA; 8. Curtis Van Der Wal, Oskaloosa IA; 9. Aric Becker, Cedar Rapids IA; 10. Tim Love, Kelley IA; 11. Tyler Heckart, Ottumwa IA; 12. Angela Wolf, Green Bay WI; 13. Cole Ferguson, Dexter IA; 14. Nate Whitehurst, Mason City IA;
B Feature 4, No Time: 1. Jeff Jones, Clarinda IA; 2. Ryan Fullenkamp; 3. Tyler Droste, Waterloo IA; 4. Sam Wieben, Clutier IA; 5. Mike Tanner, Kansas City MO; 6. Tony Rost, Utica NE; 7. Jayme Duinink, Pella IA; 8. Michael Wadel, Garden City KS; 9. Blake Conant, Carlisle IA; 10. Kevin Wagner, Omaha NE; 11. Gary Holthaus, Topeka KS; 12. Jack Myer, Ankeny IA; 13. Brandon Mitchell, Topeka KS; 14. Rick Gladson, Des Moines IA;
A Feature 1, No Time: 1. Matt Lettow, Roland IA; 2. Joel Rust, Grundy Center IA; 3. Jesse Sobbing, Glenwood IA; 4. Tyler Droste, Waterloo IA; 5. Carter VanDenBerg, Oskaloosa IA; 6. Scott Davis, Madrid IA; 7. Austin Kaplan, Des Moines IA; 8. Andy Tiernan, Woodward IA; 9. Tyler Frye; 10. Glenn Gladson Jr., Des Moines IA; 11. Cory Rose, Boone IA; 12. Racer Hulin, Laurel IA; 13. Tad Reutzel, Forest City IA; 14. Eric Elliott, Boone IA; 15. Nate Chodur, Lake Mills IA; 16. Ryan Fullenkamp; 17. Tyler Luellen, Minburn IA; 18. Jared Timmerman, Norwalk IA; 19. Jeff Jones, Clarinda IA; 20. Jason Malicoat, Jefferson IA; 21. Austin Schrage, Cresco IA; 22. Chad Clancy, Smithville MO; 23. Chris Larson, Keokuk IA; 24. Jim Gillenwater, Keokuk IA;