7.21.12 Knoxville Raceway Results - Dirt Racing Report

7.21.12 Knoxville Raceway Results

KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA
July 21, 2012

410 RESULTS

Time Trial 1, 1. Davey Heskin, St. Michael MN, 15.745; 2. Dustin Selvage, Indianola IA, 16.091; 3. Don Droud Jr., Lincoln NE, 16.1; 4. Brian Brown, Grain Valley MO, 16.168; 5. Austin Johnson, Shakopee MN, 16.267; 6. Lynton Jeffrey, Prairie City IA, 16.293; 7. Bronson Maeschen, Pleasantville IA, 16.34; 8. Dusty Zomer, Sioux Falls SD, 16.346; 9. Terry McCarl, Altoona IA, 16.439; 10. Ian Madsen, St. Marys, NSW, Aust , 16.454; 11. Tasker Phillips, Pleasantville IA, 16.49; 12. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA, 16.555; 13. Rager Phillips, Pleasantville IA, 16.648; 14. Mike Moore, Des Moines IA, 16.768; 15. Rob Kubli, Milo IA, 16.844; 16. Ryan Bunton, Morton IL, 16.894; 17. Glen Saville, Razorback, NSW, Aust , 16.968; 18. Josh Schneiderman, West Burlington IA, 16.997; 19. Robby Wolfgang, Sioux Falls SD, 17.024; 20. Paul Jeffrey, Kellyville, NSW, Aus , 17.336; 21. Dustin Clark, Eldon IA, 17.677; 22. Terri OConnell, Memphis TN, 18.703; 23. Mark Dobmeier, Grand Forks ND, 20.522; 24. AJ Moeller, Rockwell City IA, No Time; 25. Justin Henderson, Sioux Falls SD, No Time; 26. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Au , No Time;
Heat 1, 8 laps, No Time: 1. Ryan Bunton, Morton IL; 2. Brian Brown, Grain Valley MO; 3. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 4. Rager Phillips, Pleasantville IA; 5. Ian Madsen, St. Marys, NSW, Aust ; 6. Davey Heskin, St. Michael MN; 7. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Au ; 8. Robby Wolfgang, Sioux Falls SD; 9. Terri OConnell, Memphis TN;
Heat 2, 8 laps, No Time: 1. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 2. Mike Moore, Des Moines IA; 3. Dustin Selvage, Indianola IA; 4. Glen Saville, Razorback, NSW, Aust ; 5. Austin Johnson, Shakopee MN; 6. Paul Jeffrey, Kellyville, NSW, Aus ; 7. Tasker Phillips, Pleasantville IA;
Heat 3, 8 laps, No Time: 1. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 2. Terry McCarl, Altoona IA; 3. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA; 4. Don Droud Jr., Lincoln NE; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 6. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 7. Rob Kubli, Milo IA; 8. Dustin Clark, Eldon IA;
A Feature , 20 laps, No Time: 1. Brian Brown, Grain Valley MO; 2. Terry McCarl, Altoona IA; 3. Davey Heskin, St. Michael MN; 4. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 5. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 6. Ian Madsen, St. Marys, NSW, Aust ; 7. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 8. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 9. Rager Phillips, Pleasantville IA; 10. Mike Moore, Des Moines IA; 11. Glen Saville, Razorback, NSW, Aust ; 12. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 13. Don Droud Jr., Lincoln NE; 14. Robby Wolfgang, Sioux Falls SD; 15. Paul Jeffrey, Kellyville, NSW, Aus ; 16. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 17. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Au ; 18. Rob Kubli, Milo IA; 19. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA; 20. Dustin Clark, Eldon IA; 21. Terri OConnell, Memphis TN; 22. Dustin Selvage, Indianola IA; 23. Ryan Bunton, Morton IL; 24. Austin Johnson, Shakopee MN;
360 RESULTS

Time Trial 1, 1. Matt Moro, Polk City IA, 16.582; 2. Dennis Moore Jr., Grinnell IA, 16.602; 3. Clint Garner, Sioux Falls SD, 16.627; 4. Blake Feese, Charlotte NC, 16.649; 5. Joe Beaver, Knoxville IA, 16.698; 6. Nate Van Haaften, Otley IA, 16.757; 7. JD Johnson, Wichita KS, 16.797; 8. Brian Brown, Grain Valley MO, 16.837; 9. Ryan Anderson, Deloit IA, 16.845; 10. Ricky Montgomery, Lakewood CO, 16.866; 11. Jesse Giannetto, Cedar Rapids IA, 16.88; 12. RJ Johnson, Tampa FL, 16.932; 13. Jon Agan, Knoxville IA, 16.951; 14. David Hall, Des Moines IA, 17.03; 15. Josh Higday, Des Moines IA, 17.033; 16. Jordan Boston, Crete NE, 17.136; 17. Tony Shilling, Knoxville IA, 17.142; 18. Casey Friedrichsen, Arthur IA, 17.2; 19. Russ Hall, Pleasant Hill IA, 17.209; 20. Tom Lenz, Marion IA, 17.222; 21. Carson McCarl, Altoona IA, 17.259; 22. Josh Riggins, Newton IA, 17.306; 23. Mark Pace, Lincoln NE, 17.359; 24. Alan Zoutte, Knoxville IA, 17.464; 25. John Hall, Marion IA, 17.466; 26. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust , 17.551; 27. Travis Porter, Rock Island IL, 17.674; 28. Tanner Edwards, Van Meter IA, No Time; 29. Justin Henderson, Sioux Falls SD, No Time;
Heat 1, 7 laps, No Time: 1. Jon Agan, Knoxville IA; 2. Jordan Boston, Crete NE; 3. Russ Hall, Pleasant Hill IA; 4. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 5. JD Johnson, Wichita KS; 6. Matt Moro, Polk City IA; 7. Blake Feese, Charlotte NC; 8. Tanner Edwards, Van Meter IA; 9. John Hall, Marion IA; 10. Josh Riggins, Newton IA;
Heat 2, 7 laps, No Time: 1. Brian Brown, Grain Valley MO; 2. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 3. Jesse Giannetto, Cedar Rapids IA; 4. Joe Beaver, Knoxville IA; 5. Tom Lenz, Marion IA; 6. Mark Pace, Lincoln NE; 7. Tony Shilling, Knoxville IA; 8. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust ; 9. David Hall, Des Moines IA; 10. Justin Henderson, Sioux Falls SD;
Heat 3, 7 laps, No Time: 1. Josh Higday, Des Moines IA; 2. Ryan Anderson, Deloit IA; 3. Clint Garner, Sioux Falls SD; 4. RJ Johnson, Tampa FL; 5. Nate Van Haaften, Otley IA; 6. Carson McCarl, Altoona IA; 7. Casey Friedrichsen, Arthur IA; 8. Alan Zoutte, Knoxville IA; 9. Travis Porter, Rock Island IL;
B Feature , 7 laps, No Time: 1. Tony Shilling, Knoxville IA; 2. Alan Zoutte, Knoxville IA; 3. Travis Porter, Rock Island IL; 4. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust ; 5. John Hall, Marion IA; 6. Tanner Edwards, Van Meter IA; 7. Casey Friedrichsen, Arthur IA; 8. Blake Feese, Charlotte NC; 9. David Hall, Des Moines IA;
A Feature , 18 laps, No Time: 1. Brian Brown, Grain Valley MO; 2. Clint Garner, Sioux Falls SD; 3. Jon Agan, Knoxville IA; 4. RJ Johnson, Tampa FL; 5. Jesse Giannetto, Cedar Rapids IA; 6. Nate Van Haaften, Otley IA; 7. Joe Beaver, Knoxville IA; 8. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 9. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 10. Russ Hall, Pleasant Hill IA; 11. Tony Shilling, Knoxville IA; 12. Ryan Anderson, Deloit IA; 13. Josh Higday, Des Moines IA; 14. JD Johnson, Wichita KS; 15. Carson McCarl, Altoona IA; 16. Mark Pace, Lincoln NE; 17. Tanner Edwards, Van Meter IA; 18. Tom Lenz, Marion IA; 19. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust ; 20. Travis Porter, Rock Island IL; 21. Alan Zoutte, Knoxville IA; 22. Matt Moro, Polk City IA; 23. John Hall, Marion IA; 24. Jordan Boston, Crete NE;
305 RESULTS

Time Trial 1, 1. Matthew Stelzer, Omaha NE, 17.273; 2. Mitchell Alexander, Knoxville IA, 17.61; 3. Mike Van Haaften, Pella IA, 17.637; 4. Alan Ambers, Knoxville IA, 17.677; 5. Mike Philben, Grimes IA, 17.853; 6. Corey Timmerman, Carmen IL, 17.857; 7. Bob Hildreth, Iowa Falls IA, 17.875; 8. J Kinder, Holts Summit MO, 17.986; 9. Dakota Hendrickson, Omaha NE, 18.014; 10. Mike Mayberry, Fremont IA, 18.083; 11. Matt Stephenson, Altoona IA, 18.117; 12. Bart Friedrichsen, Arthur IA, 18.268; 13. Nick Ross, Oskaloosa IA, 18.383; 14. Ben Woods, Newton IA, 18.423; 15. Andrew Shelton, Lacona IA, 18.432; 16. Terri OConnell, Memphis TN, 18.537; 17. Chris Horton, Indianola IA, 18.686; 18. Cody Ambers, Knoxville IA, 18.736; 19. Koddy Hildreth, Iowa Falls IA, 18.817; 20. Lee Patterson, Des Moines IA, 22.298;
Heat 1, 6 laps, No Time: 1. Matthew Stelzer, Omaha NE; 2. Mike Mayberry, Fremont IA; 3. Bob Hildreth, Iowa Falls IA; 4. Alan Ambers, Knoxville IA; 5. Terri OConnell, Memphis TN; 6. Nick Ross, Oskaloosa IA;
Heat 2, 6 laps, No Time: 1. J Kinder, Holts Summit MO; 2. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 3. Chris Horton, Indianola IA; 4. Mike Philben, Grimes IA; 5. Ben Woods, Newton IA; 6. Matt Stephenson, Altoona IA; 7. Lee Patterson, Des Moines IA;
Heat 3, 6 laps, No Time: 1. Dakota Hendrickson, Omaha NE; 2. Bart Friedrichsen, Arthur IA; 3. Mike Van Haaften, Pella IA; 4. Cody Ambers, Knoxville IA; 5. Corey Timmerman, Carmen IL; 6. Andrew Shelton, Lacona IA;
A Feature , 15 laps, No Time: 1. J Kinder, Holts Summit MO; 2. Alan Ambers, Knoxville IA; 3. Matthew Stelzer, Omaha NE; 4. Mike Van Haaften, Pella IA; 5. Corey Timmerman, Carmen IL; 6. Dakota Hendrickson, Omaha NE; 7. Bart Friedrichsen, Arthur IA; 8. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 9. Bob Hildreth, Iowa Falls IA; 10. Cody Ambers, Knoxville IA; 11. Ben Woods, Newton IA; 12. Mike Philben, Grimes IA; 13. Nick Ross, Oskaloosa IA; 14. Mike Mayberry, Fremont IA; 15. Chris Horton, Indianola IA; 16. Andrew Shelton, Lacona IA; 17. Lee Patterson, Des Moines IA;
Dirt Trucks RESULTS

A Feature 1, 10 laps, No Time: 1. Tony Moro, Polk City IA; 2. Bret Moyer, Polk City IA; 3. Ben Nading, Ankeny IA; 4. Carl Moyer, Ankeny IA; 5. Russ Byriel, Ankeny IA; 6. Rick Clark, Des Moines IA; 7. Allen Govig, Madrid IA; 8. Lou Sipolt, Altoona IA; 9. Ed Nelson, Van Meter IA;
A Feature 2, 10 laps, No Time: 1. Carl Moyer, Ankeny IA; 2. Lou Sipolt, Altoona IA; 3. Bret Moyer, Polk City IA; 4. Tony Moro, Polk City IA; 5. Ben Nading, Ankeny IA; 6. Russ Byriel, Ankeny IA; 7. Rick Clark, Des Moines IA; 8. Allen Govig, Madrid IA;