7.28.12 Knoxville Raceway Results - Dirt Racing Report

7.28.12 Knoxville Raceway Results

KNOXVILLE RACEWAY, Knoxville, IA
July 28, 2012

410 RESULTS

Time Trial, 1 laps, 1. Brian Brown, Grain Valley MO, 15.367; 2. Tim Kaeding, San Jose CA, 15.37; 3. Bronson Maeschen, Pleasantville IA, 15.478; 4. Stevie Smith, Broken Arrow OK, 15.501; 5. Terry McCarl, Altoona IA, 15.513; 6. Rob Kubli, Milo IA, 15.545; 7. Don Droud Jr., Lincoln NE, 15.546; 8. Josh Schneiderman, West Burlington IA, 15.582; 9. Kyle Larson, Elk Grove CA, 15.59; 10. Ryan Bunton, Morton IL, 15.59; 11. Brad Sweet, Grass Valley CA, 15.595; 12. AJ Moeller, Rockwell City IA, 15.617; 13. Mark Dobmeier, Grand Forks ND, 15.623; 14. Ian Madsen, St. Marys, NSW, Aust , 15.671; 15. Jac Haudenschild, Wooster OH, 15.672; 16. Skyler Prochaska, Lakefield MN, 15.715; 17. Dusty Zomer, Sioux Falls SD, 15.73; 18. Dustin Selvage, Indianola IA, 15.75; 19. Rager Phillips, Pleasantville IA, 15.761; 20. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Au , 15.799; 21. Glen Saville, Razorback, NSW, Aust , 15.816; 22. Davey Heskin, St. Michael MN, 15.82; 23. Mike Moore, Des Moines IA, 15.835; 24. Lynton Jeffrey, Prairie City IA, 15.849; 25. Geoff Dodge, Speedway IN, 15.96; 26. Josh Hodges, Tijeras NM, 16.016; 27. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA, 16.05; 28. Paul Jeffrey, Kellyville, NSW, Aus , 16.11; 29. Dustin Clark, Eldon IA, 16.132; 30. Garrett Dollansky, Elk River MN, 16.196; 31. Tasker Phillips, Pleasantville IA, 16.364; 32. Terri OConnell, Memphis TN, 16.376; 33. Robert Bell, Colfax IA, 16.459; 34. TJ Peterson, Des Moines IA, No Time;
Heat 1, 8 laps, No Time: 1. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 2. Glen Saville, Razorback, NSW, Aust ; 3. Terry McCarl, Altoona IA; 4. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 5. Brian Brown, Grain Valley MO; 6. Geoff Dodge, Speedway IN; 7. Dustin Clark, Eldon IA; 8. Robert Bell, Colfax IA; 9. Kyle Larson, Elk Grove CA;
Heat 2, 8 laps, No Time: 1. Davey Heskin, St. Michael MN; 2. Ian Madsen, St. Marys, NSW, Aust ; 3. Tim Kaeding, San Jose CA; 4. Ryan Bunton, Morton IL; 5. Rob Kubli, Milo IA; 6. Garrett Dollansky, Elk River MN; 7. Josh Hodges, Tijeras NM; 8. Dustin Selvage, Indianola IA;
Heat 3, 8 laps, No Time: 1. Brad Sweet, Grass Valley CA; 2. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 3. Rager Phillips, Pleasantville IA; 4. Jac Haudenschild, Wooster OH; 5. Don Droud Jr., Lincoln NE; 6. Mike Moore, Des Moines IA; 7. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA;
Heat 4, 8 laps, No Time: 1. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 2. Stevie Smith, Broken Arrow OK; 3. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Au ; 4. AJ Moeller, Rockwell City IA; 5. Skyler Prochaska, Lakefield MN; 6. Terri OConnell, Memphis TN; 7. Josh Schneiderman, West Burlington IA; 8. Paul Jeffrey, Kellyville, NSW, Aus ;
B Feature, 12 laps, No Time: 1. Kyle Larson, Elk Grove CA; 2. Geoff Dodge, Speedway IN; 3. Mike Moore, Des Moines IA; 4. Josh Hodges, Tijeras NM; 5. Jarrod Schneiderman, West Burlington IA; 6. Dustin Clark, Eldon IA; 7. Robert Bell, Colfax IA; 8. Terri OConnell, Memphis TN; 9. Paul Jeffrey, Kellyville, NSW, Aus ; 10. Garrett Dollansky, Elk River MN;
A Feature, 20 laps, No Time: 1. Terry McCarl, Altoona IA; 2. Brian Brown, Grain Valley MO; 3. Don Droud Jr., Lincoln NE; 4. Stevie Smith, Broken Arrow OK; 5. Dusty Zomer, Sioux Falls SD; 6. Jac Haudenschild, Wooster OH; 7. Brad Sweet, Grass Valley CA; 8. Davey Heskin, St. Michael MN; 9. Lynton Jeffrey, Prairie City IA; 10. Mark Dobmeier, Grand Forks ND; 11. Ian Madsen, St. Marys, NSW, Aust ; 12. Rob Kubli, Milo IA; 13. Josh Hodges, Tijeras NM; 14. Rager Phillips, Pleasantville IA; 15. Glen Saville, Razorback, NSW, Aust ; 16. Geoff Dodge, Speedway IN; 17. Skyler Prochaska, Lakefield MN; 18. Jamie Veal, Warrnambool, VIC, Au ; 19. Ryan Bunton, Morton IL; 20. Kyle Larson, Elk Grove CA; 21. Bronson Maeschen, Pleasantville IA; 22. Tim Kaeding, San Jose CA; 23. AJ Moeller, Rockwell City IA; 24. Mike Moore, Des Moines IA;
360 RESULTS

Time Trial, 2 laps, 1. Jac Haudenschild, Wooster OH, 15.881; 2. Clint Garner, Sioux Falls SD, 16.182; 3. RJ Johnson, Tampa FL, 16.192; 4. Jon Agan, Knoxville IA, 16.22; 5. Brian Brown, Grain Valley MO, 16.221; 6. Roger Crockett, Medford OR, 16.237; 7. Matt Moro, Polk City IA, 16.274; 8. Henry Van Dam, Enumclaw WA, 16.283; 9. Carson McCarl, Altoona IA, 16.293; 10. Nate Van Haaften, Otley IA, 16.313; 11. Josh Riggins, Newton IA, 16.314; 12. Ryan Roberts, Aurora NE, 16.341; 13. Jordan Boston, Crete NE, 16.342; 14. Dennis Moore Jr., Grinnell IA, 16.368; 15. JD Johnson, Wichita KS, 16.374; 16. Gregg Bakker, Sioux Falls SD, 16.378; 17. Josh Higday, Des Moines IA, 16.392; 18. Joe Beaver, Knoxville IA, 16.411; 19. Kyle Larson, Elk Grove CA, 16.426; 20. Shawn Peterson, Irving TX, 16.452; 21. Tom Lenz, Marion IA, 16.455; 22. Tim Kaeding, San Jose CA, 16.465; 23. David Hall, Des Moines IA, 16.477; 24. Russ Hall, Pleasant Hill IA, 16.483; 25. Randy Martin, California MO, 16.495; 26. Ricky Montgomery, Lakewood CO, 16.512; 27. Ryan Anderson, Deloit IA, 16.529; 28. Matt Juhl, Estherville IA, 16.535; 29. Tony Shilling, Knoxville IA, 16.548; 30. Kevin Ramey, Fort Worth TX, 16.572; 31. Tony Norem, Dassel MN, 16.607; 32. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust , 16.624; 33. Mark Pace, Lincoln NE, 16.625; 34. Jesse Giannetto, Cedar Rapids IA, 16.626; 35. Aaron Reutzel, Clute TX, 16.635; 36. Jonathan Cornell, Sedalia MO, 16.718; 37. Tanner Edwards, Van Meter IA, 16.819; 38. Alan Zoutte, Knoxville IA, 16.893; 39. Larry Howery, Hearne TX, 16.984; 40. Rick Wright Jr., Ponca City OK, 17.317; 41. Travis Porter, Rock Island IL, 17.466;
Heat 1, 7 laps, No Time: 1. Josh Higday, Des Moines IA; 2. Jac Haudenschild, Wooster OH; 3. Brian Brown, Grain Valley MO; 4. Tom Lenz, Marion IA; 5. Carson McCarl, Altoona IA; 6. Jordan Boston, Crete NE; 7. Tony Shilling, Knoxville IA; 8. Randy Martin, California MO; 9. Mark Pace, Lincoln NE; 10. Travis Porter, Rock Island IL; 11. Tanner Edwards, Van Meter IA;
Heat 2, 7 laps, No Time: 1. Tim Kaeding, San Jose CA; 2. Nate Van Haaften, Otley IA; 3. Joe Beaver, Knoxville IA; 4. Clint Garner, Sioux Falls SD; 5. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 6. Roger Crockett, Medford OR; 7. Kevin Ramey, Fort Worth TX; 8. Jesse Giannetto, Cedar Rapids IA; 9. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 10. Alan Zoutte, Knoxville IA;
Heat 3, 7 laps, No Time: 1. RJ Johnson, Tampa FL; 2. Kyle Larson, Elk Grove CA; 3. Matt Moro, Polk City IA; 4. David Hall, Des Moines IA; 5. JD Johnson, Wichita KS; 6. Josh Riggins, Newton IA; 7. Ryan Anderson, Deloit IA; 8. Aaron Reutzel, Clute TX; 9. Tony Norem, Dassel MN; 10. Larry Howery, Hearne TX;
Heat 4, 7 laps, No Time: 1. Russ Hall, Pleasant Hill IA; 2. Gregg Bakker, Sioux Falls SD; 3. Ryan Roberts, Aurora NE; 4. Jon Agan, Knoxville IA; 5. Henry Van Dam, Enumclaw WA; 6. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 7. Shawn Peterson, Irving TX; 8. Matt Juhl, Estherville IA; 9. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust ; 10. Rick Wright Jr., Ponca City OK;
B Feature, 10 laps, No Time: 1. Roger Crockett, Medford OR; 2. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 3. Randy Martin, California MO; 4. Ryan Anderson, Deloit IA; 5. Josh Riggins, Newton IA; 6. Jordan Boston, Crete NE; 7. Matt Juhl, Estherville IA; 8. Kevin Ramey, Fort Worth TX; 9. Tony Shilling, Knoxville IA; 10. Jonathan Cornell, Sedalia MO; 11. Aaron Reutzel, Clute TX; 12. Chris Ackland, Bullsbrook, WA, Aust ; 13. Mark Pace, Lincoln NE; 14. Tony Norem, Dassel MN; 15. Larry Howery, Hearne TX; 16. Alan Zoutte, Knoxville IA; 17. Rick Wright Jr., Ponca City OK; 18. Tanner Edwards, Van Meter IA; 19. Shawn Peterson, Irving TX; 20. Jesse Giannetto, Cedar Rapids IA; 21. Travis Porter, Rock Island IL;
A Feature, 18 laps, No Time: 1. Matt Moro, Polk City IA; 2. Brian Brown, Grain Valley MO; 3. Jac Haudenschild, Wooster OH; 4. Jon Agan, Knoxville IA; 5. Dennis Moore Jr., Grinnell IA; 6. Carson McCarl, Altoona IA; 7. Henry Van Dam, Enumclaw WA; 8. RJ Johnson, Tampa FL; 9. Roger Crockett, Medford OR; 10. Clint Garner, Sioux Falls SD; 11. JD Johnson, Wichita KS; 12. Ryan Roberts, Aurora NE; 13. Josh Higday, Des Moines IA; 14. Joe Beaver, Knoxville IA; 15. Kyle Larson, Elk Grove CA; 16. Tim Kaeding, San Jose CA; 17. Gregg Bakker, Sioux Falls SD; 18. Ryan Anderson, Deloit IA; 19. Randy Martin, California MO; 20. Nate Van Haaften, Otley IA; 21. David Hall, Des Moines IA; 22. Ricky Montgomery, Lakewood CO; 23. Tom Lenz, Marion IA; 24. Russ Hall, Pleasant Hill IA;
305 RESULTS

Time Trial, 1. Matthew Stelzer, Omaha NE, 17.018; 2. Casey Friedrichsen, Arthur IA, 17.183; 3. J Kinder, Holts Summit MO, 17.387; 4. Dakota Hendrickson, Omaha NE, 17.404; 5. Mitchell Alexander, Knoxville IA, 17.406; 6. Alan Ambers, Knoxville IA, 17.469; 7. Mike Van Haaften, Pella IA, 17.497; 8. Bill Boles, Harris IA, 17.515; 9. Bart Friedrichsen, Arthur IA, 17.6; 10. Mike Mayberry, Fremont IA, 17.674; 11. Tasker Phillips, Pleasantville IA, 17.703; 12. Josh Jones, Knoxville IA, 17.706; 13. Matt Stephenson, Altoona IA, 17.719; 14. Nick Ross, Oskaloosa IA, 17.749; 15. Mike Philben, Grimes IA, 17.839; 16. Mark Johnson, Des Moines IA, 17.874; 17. Cody Ambers, Knoxville IA, 18.03; 18. Shawn Peterson, Irving TX, 18.474; 19. Chris Horton, Indianola IA, 19.462; 20. Ben Woods, Newton IA, 20.315; 21. Sarena Paul, Monroe IA, 21.362; 22. Lee Patterson, Des Moines IA, 24.207; 23. Curtis Thorson, Newton IA, No Time;
Heat 1, 6 laps, No Time: 1. Mike Van Haaften, Pella IA; 2. Matthew Stelzer, Omaha NE; 3. Dakota Hendrickson, Omaha NE; 4. Mark Johnson, Des Moines IA; 5. Mike Mayberry, Fremont IA; 6. Chris Horton, Indianola IA;
Heat 2, 6 laps, No Time: 1. Bill Boles, Harris IA; 2. Casey Friedrichsen, Arthur IA; 3. Nick Ross, Oskaloosa IA; 4. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 5. Cody Ambers, Knoxville IA; 6. Ben Woods, Newton IA; 7. Tasker Phillips, Pleasantville IA; 8. Lee Patterson, Des Moines IA; 9. Curtis Thorson, Newton IA;
Heat 3, No Time: 1. J Kinder, Holts Summit MO; 2. Bart Friedrichsen, Arthur IA; 3. Alan Ambers, Knoxville IA; 4. Josh Jones, Knoxville IA; 5. Shawn Peterson, Irving TX; 6. Sarena Paul, Monroe IA; 7. Mike Philben, Grimes IA;
A Feature, 12 laps, No Time: 1. Matthew Stelzer, Omaha NE; 2. Mike Van Haaften, Pella IA; 3. Bill Boles, Harris IA; 4. Casey Friedrichsen, Arthur IA; 5. Mitchell Alexander, Knoxville IA; 6. Dakota Hendrickson, Omaha NE; 7. J Kinder, Holts Summit MO; 8. Alan Ambers, Knoxville IA; 9. Mike Mayberry, Fremont IA; 10. Matt Stephenson, Altoona IA; 11. Shawn Peterson, Irving TX; 12. Mark Johnson, Des Moines IA; 13. Bart Friedrichsen, Arthur IA; 14. Chris Horton, Indianola IA; 15. Ben Woods, Newton IA; 16. Cody Ambers, Knoxville IA; 17. Curtis Thorson, Newton IA; 18. Nick Ross, Oskaloosa IA; 19. Mike Philben, Grimes IA; 20. Josh Jones, Knoxville IA; 21. Lee Patterson, Des Moines IA; 22. Sarena Paul, Monroe IA; 23. Tasker Phillips, Pleasantville IA;